Trileçe

Trileçe

<p><strong>Përbërësit:</strong></p> <p></p> <p>1 l qumësht</p> <p>500 ml krem qumështi (krem pana)</p> <p>10 kokrra vezë</p> <p>10 lugë gjellë sheqer</p> <p>10 lugë miell</p> <p>350 qumësht i kondesuar (qumësht panda)</p> <p>300 ml karamel (gjeni në supermarkete)</p> <p></p> <p><strong>Përgatitja e pandispanjës</strong></p> <p></p> <p>Në një enë hedhim vetëm të bardhat e vezëve dhe të verdhat i...

Trahana

Trahana

<p>Përbërësit:</p> <p>● 1 kg miell i butë tip 00</p> <p>● 500 ml kos dele i bërë vetë (ose farë trahanaje të vjetër)</p> <p>● kripë</p> <p></p> <p>Përgatitja:</p> <p>Sitim mirë miellin dhe në mes të sasisë hapim një gropë. Shtojmë kosin që më parë e kemi përzier me pak kripë. Zëmë brumin dhe e punojmë derisa të përftojmë një masë të njëtrajtshme. Më pas, brumin e vendosim në një enë të thellë...

Bakallava

Bakallava

<p>1kg miell</p> <p>4 te verdha veze</p> <p>1/2 kg arra te qeruara</p> <p></p> <p>1/2 kg bajame te qeruara</p> <p>2 lug supe kanelle</p> <p>1 filxhan caj sheqer</p> <p>1/2 kg vaj i perzier me gjalpe</p> <p>Niseshte</p> <p>Disa bajame te qeruara te plota ose arraPERGATITJA:</p> <p>Mielli zihet brume me 4 te verdha veze mbeshtillet me plasmas dhe lihet ne nje vend te ngrohte per gjysem oreHapen...

Pite me rrathe

Pite me rrathe

<p><strong>Përbërësit </strong></p> <p>6 pete</p> <p>Për sos</p> <p>2 vezë</p> <p>150 gr gjalpe</p> <p>1 gote te çajit jogurt</p> <p>200ml qumësht</p> <p></p> <p><strong>Hapat</strong></p> <p>Gjalpin e shkrimë pastaj ia shtojmë përbërësit e tjerë dhe i përziejmë me mikser</p> <p>1 petë e shtrimë në tavolinë dhe e ndajmë në dy pjesë, i lyejmë me sos, djathë, majdanoz dhe e bëmë në formë të...

Torte me biskota

Torte me biskota

<p>Përbërësit e tortës me biskota</p> <p>3 çokollatë</p> <p>2 krem qumeshti</p> <p>1 Tako te gatshme</p> <p>11 biskota Pettit</p> <p>PËRMBI</p> <p>karamel ose sos i çokollatës</p> <p>qumësht</p> <p>lajthi</p> <p></p> <p>Recetë për Torte me Biskota</p> <p>Kremin e ngrohim ne nje tenxhere dhe kur fillon të vlojë ia shtojmë çokollatën për tu shkrirë.</p> <p>LEXO EDHE</p> <p>E shëndetshme, e...